Australia Day Ambassadors

The Australia Day Ambassador Program aims to capture the true spirit of Australia Day by connecting high achieving Queenslanders to communities across Queensland to support the celebration of this important national day.

Australia Day Ambassadors include past recipients of the Australian of the Year Awards, talented athletes, medical professionals, business leaders, media personalities and community workers who provide inspiration and pride to Australia Day events.

Ambassadors generously volunteer their time and energy to contribute to celebrations. They participate in a diverse range of activities which have included providing an inspirational address, presenting Australia Day awards, judging contests, and meeting with locals.

Participation of an Australia Day Ambassador in community events is regularly cited as one of the highlights of community celebrations.

The 2021 Australia Day Ambassadors are:

Filter by host council:

Alison Alexander OAM

Host council: Hinchinbrook Shire Council

Robert (Bob) Atkinson AO APM

Host council: Somerset Regional Council

Dr Tim Baker

Host council: Lockyer Valley Regional Council

Elijah Buol OAM

Host council: Southern Downs Regional Council

Justine Christerson

Host council: Maranoa Regional Council

Jerry Coleby-Williams

Host council: Western Downs Regional Council

Emeritus Professor Ken Donald AO

Host council: Western Downs Regional Council

Dr Dimity Dornan AO

Host council: Western Downs Regional Council

Peter Dornan AM

Host council: Western Downs Regional Council

Rachel Downie

Host council: Barcaldine Regional Council

Tim Fairfax AC

Host council: Etheridge Shire Council

Vanessa Fowler

Host council: South Burnett Regional Council

Jordyn Francis

Host council: Balonne Shire Council

Gerrard Gosens OAM

Host council: Ipswich City Council

Olivia Hargroder

Host council: Maranoa Regional Council

Gitie House OAM

Host council: Winton Shire Council

Gail Ker OAM

Host council: Longreach Regional Council

Jay Larkins

Host council: Burdekin Shire Council

John Lazarou

Host council: McKinlay Shire Council

Professor Peter Leggat AM

Host council: Cloncurry Shire Council

Associate Professor Richard Lewandowski

Host council: North Burnett Regional Council

Alistair McCooke

Host council: Paroo Shire Council

Dr Robert McGregor

Host council: Toowoomba Regional Council

Annabel McKay

Host council: Toowoomba Regional Council

Ross McKinnon AM

Host council: Flinders Shire Council

William (Bill) Nancarrow

Host council: Rockhampton Regional Council

Lakeisha Patterson OAM

Host council: Western Downs Regional Council

Taj Pabari

Host council: Maranoa Regional Council

Dominique Rizzo

Host council: Gympie Regional Council

Christopher (Chris) Scott OAM

Host council: Charters Towers Regional Council

Emeritus Professor Roland (Roly) Sussex OAM

Host council: Western Downs Regional Council

Nerelie Teese

Host council: Sunshine Coast Council

Uncle Barry Watson

Host council: Cook Shire Council

Jennifer (Jenny) Woodward

Host council: Isaac Regional Council

Distinguished Professor James Dale AO

Host council: Barcaldine Regional Council